12 lipca 2024
pilka-nozna

Kiedy Euro 2024? Z kim zagra Polska? [TERMINARZ, GRUPY, MECZE Polaków]

Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej odbędą się na przełomie czerwca i lipca. Do inauguracji EURO 2024 pozostało już niewiele czasu, a piłkarscy kibice odliczają dni do pierwszego meczu turnieju finałowego w Niemczech. Na zbliżającej się imprezie piłkarskiej wystąpi reprezentacja Polski, która wygrała baraże i zameldowała się w gronie finalistów. Zostań z nami, aby poznać EURO. Z kim zagra Polska?  

Euro 2024. Holandia, Austria, Francja – rywale Polaków

2023 rok w wykonaniu piłkarskiej reprezentacji Polski nie należał do udanych. Niewiele brakowało, a biało-czerwoni obeszliby się smakiem i nie pojechali na Mistrzostwa Europy 2024, gdzie w turnieju finałowym wystąpią aż 24 reprezentacje narodowe. Polacy podczas eliminacji do mistrzostw Europy 2024 rywalizowali w grupie E, którą na samym początku eksperci określili jako tę, z której nasi zawodnicy powinni spokojnie awansować w sposób bezpośredni. Niestety, w trakcie rywalizacji Polakom przytrafiały się wpadki i koniec końców zajęli trzecią pozycję za plecami Albanii oraz Czech. Słabe wyniki sprawiły, że Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zmianie na stanowisku selekcjonera – Fernando Santosa zastąpił Michał Probierz. Nowy szkoleniowiec wygrał z Polakami baraże i wywalczył awans na EURO 2024. Na swojej ścieżce barażowej biało-czerwoni pokonali Estonię 4:1 i Walię po rzutach karnych.

Pod koniec 2023 roku odbyło się losowanie fazy grupowej EURO 2024, tak więc już wcześniej wiedzieliśmy, kto będzie potencjalnym rywalem biało-czerwonych na turnieju w Niemczech. Reprezentacja Polski trafiła do grupy D, w której zagra z Holandią, Austrią i Francją. Dokładnie w takiej samej kolejności podopieczni trenera Michała Probierza rozegrają pojedynki grupowe.

Grupa D na EURO 2024 określana jest przez ekspertów jako grupa śmierci. Nic dziwnego, ponieważ występuje w niej reprezentacja Francji, która aktualnie uznawana jest za jedną z najsilniejszych drużyn na świecie. Trójkolorowi mogą pochwalić się wieloma piłkarzami, którzy występują w najlepszych europejskich klubach i odgrywają w nich pierwszoplanowe role. Ponadto, Francja pokazała w ostatnich latach, że potrafi grać na wielkich turniejach. W 2018 roku Francuzi zostali mistrzami świata, natomiast na kolejnym mundialu ponownie dotarli do finału, jednak tam musieli uznać wyższość Argentyny. Poza tym, osiem lat temu zgarnęli także srebrne medale na Euro rozgrywanym we własnym kraju.

Z kolei Holandia to drużyna uznawana za nieobliczalną, która może pokusić się o sprawienie niespodzianki w fazie pucharowej. Oranje również mają w swoich szeregach niezłych piłkarzy, ale w ostatnich latach ta drużyna narodowa nie odnosiła sukcesów i notowała starty poniżej oczekiwań na wielkich imprezach. Najbliżej triumfu Holendrzy byli w 2010 roku, kiedy to na mundialu w RPA w finałowej potyczce przegrali z Hiszpanią.

Z grona zespołów, z którymi przyjdzie rywalizować reprezentacji Polski w fazie grupowej EURO 2024 Austria to rywal, z którym Polska powinna nawiązać równorzędną walkę. Choć aktualnie Austriacy znajdują się w nieco lepszej formie niż biało-czerwoni, to mają oni jednak mniejszy bagaż doświadczeń z wielkich imprez piłkarskich w XXI wieku.

Euro 2024. Ile drużyn wyjdzie z grupy?

Na mistrzostwach Europy 2024 wystąpią 24 reprezentacje narodowe, które zostały rozdzielone do sześciu różnych grup. Losowanie grup EURO miało miejsce w Hamburgu. W każdej grupie dany zespół rozegra po trzy spotkania. Kto uzyska awans do fazy pucharowej? Przede wszystkim reprezentacje, które zostaną sklasyfikowane na miejscach 1-2. Ale to nie wszystko! Przepustkę do dalszego etapu wywalczą także cztery najlepsze zespoły, które zajmą trzecie miejsca. Wobec tego warto walczyć o jak najlepsze rezultaty, ponieważ bilans bramkowy może mieć znaczenie!

Euro 2024 – szanse Polaków na awans

Zgodnie z zapowiedziami reprezentacja Polski nie ma wielkich szans na awans do fazy pucharowej. Zdaniem ekspertów i bukmacherów jest bardzo prawdopodobne, że Polska zajmie czwarte miejsce w grupie D. Piłka nożna to nieobliczalna dyscyplina sportowa, w której niespodzianki zdarzają się bardzo często, więc niewykluczone, że biało-czerwoni sprawią radość swoim kibicom! Murowanym faworytem do wygrania grupy EURO 2024, w której znajduje się Polska, jest reprezentacja Francji.